Dla pacjenta

Diagnoza padaczki

U zdrowych osób wymiana sygnałów elektrycznych i chemicznych między komórkami nerwowymi w mózgu jest koordynowana w precyzyjny sposób.

W przypadku pacjentów, u których występują napady padaczkowe, może dojść do przejściowego zakłócenia tej koordynacji, co prowadzi do patologicznych wyładowań elektrycznych. Komórki nerwowe reagują na taką sytuację wysyłając gwałtowne, niekontrolowane sygnały, wywołując w mózgu swoistą „burzę elektryczną”. Zjawisko to rozprzestrzenia się w mózgu i w nienaturalny sposób uaktywnia różne jego obszary, a czasami nawet cały mózg. Objawy oraz widoczne oznaki wynikającego z tego napadu drgawkowego są uzależnione od tego, które obszary zostały dotknięte.

Ponad 30 procent pacjentów cierpiących na napady padaczkowe ma regularne napady drgawkowe, pomimo odpowiedniego leczenia lekami przeciwdrgawkowymi.

Pacjenci ci mogą obecnie wybierać zaledwie spośród kilku możliwości leczenia. Obejmują one zabiegi chirurgiczne mające wyleczyć napady padaczkowe, głęboką stymulację mózgu oraz inwazyjną stymulację nerwu błędnego.

Stymulacja przezskórna nerwu błędnego

Przezskórna stymulacja nerwu błędnego (t-VNS®) jest oparta na tym, że jedną z gałęzi nerwu błędnego, przebiegającą w okolicy ucha zewnętrznego, można stymulować przez skórę (przezskórnie) z wykorzystaniem impulsów elektrycznych.

Nerw błędny bierze udział w regulacji pracy prawie wszystkich narządów wewnętrznych. Co najważniejsze, wpływa on na obszary mózgu, które odgrywają rolę w pojawieniu się, przebiegu oraz leczeniu różnych zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Impuls stymulujący nerw błędny przebiega wzdłuż konkretnych włókien nerwowych, aby dotrzeć do pnia mózgu. Tak jak w przypadku inwazyjnej stymulacji nerwu błędnego, powoduje to aktywację wyższych ośrodków mózgu, wywołujących działanie przeciwdrgawkowe (zapobiegające napadom drgawkowym).

Taką samą stymulację można przeprowadzić korzystając z przezskórnego stymulatora nerwu błędnego NEMOS®.

Terapia NEMOS®

Przezskórny stymulator nerwu błędnego NEMOS® składa się ze stymulatora oraz specjalnej elektrody dousznej. Stymulator, który rozmiarem zbliżony jest do telefonu komórkowego, wysyła impulsy elektryczne. Połączony jest z elektrodą douszną, którą pacjenci noszą podobnie jak słuchawkę douszną. Impulsy są przenoszone przez elektrodę douszną i przez skórę do gałęzi nerwu błędnego.

Pacjenci sami kontrolują leczenie prowadzone z wykorzystaniem urządzenia NEMOS®. Zalecany czas trwania codziennej stymulacji, do którego należy dążyć każdego dnia, to cztery godziny. Użytkownicy regulują i dostosowują intensywność stymulacji w zależności od swojej własnej wrażliwości, która może się zmieniać z dnia na dzień lub nawet przez cały czas prowadzenia leczenia. Aby zapewnić optymalną stymulację, użytkownicy powinni dobierać natężenie tak, aby odczuwać uczucie kłucia lub mrowienia. Stymulacja powinna być odczuwalna, ale nie może być bolesna ani niekomfortowa.

Korzystanie z urządzenia NEMOS® nie wymaga poddawania się zabiegowi chirurgicznemu ani hospitalizacji. Sesja stymulacji nie wymaga przerywania codziennych czynności, dzięki czemu urządzenie NEMOS® tak łatwo można zintegrować ze swoim planem dnia.

Większość metod leczenia napadów padaczkowych, takich jak farmakoterapia, głęboka stymulacja mózgu oraz inwazyjna stymulacja nerwu błędnego nie są doraźnymi metodami leczenia. Dotyczy to również urządzenia NEMOS®. Odczuwalna korzyść ze stosowania urządzenia NEMOS® może przyjść po kilku tygodniach lub nawet kilku miesiącach leczenia.

Tak jak w przypadku wszystkich innych metod leczenia, nie można nigdy zagwarantować powodzenia leczenia z wykorzystaniem urządzenia NEMOS®, a niektórzy pacjenci mogą nie reagować odpowiednio na leczenie.

t-VNS® to alternatywna metoda leczenia, która wiąże się z łagodnymi skutkami ubocznymi. Analiza danych uzyskanych od ponad 1000 pacjentów i ochotników, którzy wzięli udział w badaniach dotyczących t-VNS® wykazała możliwość wystąpienia skutków ubocznych, takich jak swędzenie, dyskomfort w okolicy ucha zewnętrznego oraz miejscowy ból w miejscu prowadzenia stymulacji. Tego rodzaju skutki uboczne zazwyczaj ustępują wkrótce po zakończeniu stymulacji.*

*Dane z działu nadzoru spółki cerbomed GmbH

Najczęściej zadawane pytania

  • Czy mogę stosować metodę t-VNS® z wykorzystaniem urządzenia NEMOS®?

Terapia z zastosowaniem urządzenia NEMOS® i została opracowana z myślą o pacjentach, u których występują napady padaczkowe. To Państwo, w porozumieniu z lekarzem, decydujecie, czy ta metoda leczenia jest dla Państwa odpowiednia.

Urządzenie NEMOS® nie zostało dopuszczone do stosowania przez kobiety w ciąży ani pacjentów z czynnymi implantami (na przykład sztucznym stymulatorem serca lub implantem ślimakowym).

  • Jak mogę zamówić urządzenie NEMOS®?

Jeżeli w porozumieniu z lekarzem zdecydują się Państwo rozpocząć leczenie z wykorzystaniem urządzenia NEMOS®, prosimy o kontakt.

  • Ile kosztuje urządzenie NEMOS®?

Informacje dotyczące ceny oraz możliwości finansowania dostępne są na życzenie.

  • Czy mogę przestać przyjmować leki, jeżeli zdecyduję się korzystać z metody t-VNS®?

Metoda t-VNS® to metoda leczenia uzupełniająca farmakoterapię. Tylko opiekujący się Państwem lekarz może zdecydować, czy powinni Państwo przestać przyjmować leki lub obniżyć przyjmowane dawki.

  • Jak często muszę korzystać z urządzenia NEMOS®?

Pacjent prowadzi leczenie z wykorzystaniem urządzenia NEMOS® w ramach trwających przynajmniej godzinę sesji, które przeprowadza się trzy lub cztery razy dziennie, łącznie przez cztery do pięciu godzin dziennie.

  • Jak długo potrwa, zanim pojawią się pierwsze efekty leczenia metodą t-VNS®?

Większość metod leczenia napadów padaczkowych, takich jak farmakoterapia, głęboka stymulacja mózgu oraz inwazyjna stymulacja nerwu błędnego nie są doraźnymi metodami leczenia. Dotyczy to również urządzenia NEMOS®. Odczuwalna korzyść ze stosowania urządzenia NEMOS® może przyjść po kilku tygodniach lub nawet kilku miesiącach leczenia.

  • Jak długo muszę korzystać z urządzenia t-VNS®?

Tak jak w przypadku większości farmakologicznych metod leczenia lub opartych na neuromodulacji metod leczenia napadów padaczkowych, t-VNS® to metoda leczenia długoterminowego. Z metody t-VNS® należy zawsze korzystać w porozumieniu z opiekującym się Państwem lekarzem.

  • Co mogę zrobić, jeżeli nie będę reagować na leczenie metodą t-VNS®?

Jeżeli dany pacjent nie będzie w wystarczającym stopniu reagował na leczenie, może zwrócić urządzenia po sześciu miesiącach i otrzymać częściowy zwrot ceny zakupu.

  • Kiedy nie wolno używać urządzenia NEMOS®?

Urządzenie NEMOS® nie zostało dopuszczony do stosowania przez kobiety w ciąży ani pacjentów z czynnymi implantami (na przykład sztucznym stymulatorem serca lub implantem ślimakowym). Urządzenia tego nie wolno stosować, jeżeli w okolicy miejsca podłączenia elektrod występują rany lub zmieniona chorobowo skóra.